VP-Digi: otwartoźródłowy, tani i funkcjonalny sterownik digipeatera APRS wraz z modemem KISS

English version is available here.

VP-Digi:
VP-Digi jest bardzo tanim, otwartoźródłowym, prostym w złożeniu i uruchomieniu, a jednocześnie funkcjonalnym sterownikiem digipeatera APRS, oferującym także funkcję modemu KISS czy monitora ramek.

Urządzenie jest oparte na popularnej płytce zwanej Blue Pill, zawierającej mikrokontroler STM32F103C8T6. Płytka ta jest bezproblemowo dostępna w polskich i chińskich serwisach aukcyjnych, a kosztuje mniej niż 20 zł. Do złożenia całego urządzenia potrzebne jest zaledwie kilka dodatkowych elementów zewnętrznych.
Zastosowanie procesora STM32 daje znacznie większe możliwości w porównaniu z podobnymi urządzeniami opartymi na Arduino, przy bardzo podobnych kosztach.

VP-Digi daje do dyspozycji 8 konfigurowalnych beaconów oraz digipeater APRS, który umożliwia ustawienie 4 aliasów typu n-N (np. WIDEn-N, SPn-N) oraz 4 aliasów prostych (np. MIASTO). Ponadto digipeater wyposażony jest w znaną z aprx funkcję viscous delay, która pozwala znacznie ograniczyć ilość niepotrzebnie przerzucanych pakietów. Możliwe jest także filtrowanie ramek po znaku nadawcy w trybie czarnej listy lub białej listy. Digipeater może działać zarówno jako digi regionalne, jak i pomocnicze.

Urządzenie wyposażone jest w port USB i dwa porty UART, z których każdy może niezależnie od siebie działać w trybie TNC KISS, monitora ramek lub konfiguracji. Konfiguracja jest dokonywana za pomocą prostych komend używając dowolnego programu terminalowego i zapisywana do wbudowanej pamięci flash.

Tryb monitora

Od wersji 2.0.0 VP-Digi wyposażone jest w cztery modemy: 1200 Bd Bell 202 (standard VHF), 9600 Bd G3RUH (standard UHF), 300 Bd Bell 103 (standard HF) oraz 1200 Bd V.23 (alternatywny standard VHF).

Od wersji 2.0.0 obsługiwany jest również protokół FX.25, pozwalający na korekcję błędów w ramkach, co przekłada się na zwiększenie zasięgu stacji. Protokół ten jest w pełni kompatybilny z oryginalnym AX.25.

Ponadto zaimplementowane jest cyfrowe wykrywanie zajętości kanału (DCD), oparte o wykrywanie prawidłowego sygnału modulującego, a nie o sprawdzanie zdekodowanego ciągu danych, przez co jest znacznie bardziej efektywne i odporne na zakłócenia. Radiotelefon powinien mieć otwartą blokadę szumów podczas pracy.

Pełna dokumentacja – uruchomienie, konfiguracja itp. – dostępna jest pod tym linkiem.

Najnowszy wsad do procesora (HEX) dostępny jest pod tym linkiem.

Repozytorium z kodem źródłowym oprogramowania i dokumentacją dostępne jest pod tym linkiem.

Zmiany:
Rejestr zmian (powyżej wersji 1.2.0) jest dostępny tylko tutaj.
v. 1.2.0 – 10.09.2021 – upubliczniono kod. Program częściowo przepisany. Tryby viscous-delay i direct-only włączane dla każdego aliasu oddzielnie. Włączany tryb dla radiotelefonów z wyjściem flat audio. Komenda kasowania zapisanej konfiguracji.
v. 1.1.2 – 27.10.2020 – poprawka schematu, zmiana wyjścia diody RX z PB3 na PB5 (zmienił się schemat i oprogramowanie) – dziękuję Alfredo IZ7BOJ za zauważenie problemów
v. 1.1.1 – 10.09.2020 – poprawka błędu (konfiguracja aliasów 4-7 digi była wyświetlana niepoprawnie)
v. 1.1.0 – 02.08.2020 – zewnętrzne diody TX i RX, lekka wewnętrzna zmiana konfiguracji modemu
v. 1.0.0 – 01.08.2020 – pierwsze wydanie